Poświęć 10 minut i oszczędzaj pieniądze

Obecnie nie ma nic pewniejszego niż to, że ceny na stacjach paliw będą stale rosły, dlatego warto pomyśleć o oszczędnej jeździe, dzięki której możesz zachować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Śmiało możesz zacząć oszczędzać paliwo stosując się do kilku porad zamieszczonych poniżej:

Odciąż samochód

Opróżnij bagażnik oraz schowki ze zbędnych rzeczy np. pięciolitrowe bańki z płynem do spryskiwaczy. W wielu przypadkach zbyteczny ciężar dorównuje wadze dorosłemu człowiekowi Każdy niepotrzebny kilogram „na aucie” sprawia, że silnik Twojego samochodu musi napędzić większy ciężar, co przekłada się na większe zużycie paliwa.

Zmniejsz opór powietrza

Jeśli wciąż wozisz bagażnik dachowy, którego używałeś na wakacjach, bądź dodatkowe lusterka, które zamontowałeś ciągnąc przyczepę kempingową – zdemontuj je. Niepotrzebne elementy zwiększające opór powietrza także powodują zwiększony apetyt silnika.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Niewłaściwe ciśnienie w kołach powoduje, że opony wytwarzają dużo większą powierzchnie styku z nawierzchnią oraz powstaje bardziej natężone tarcie pomiędzy oponą, a podłożem. Przyczynia się to do zwiększonego zużycia paliwa. Osoby, które rezygnują z komfortu jazdy, na rzecz zmniejszonego zużycia paliwa decydują się na dodatkowe dopompowanie nawet 0,5bar więcej, niż zaleca producent, oszczędzając na tej operacji ok 5-7% spalanego paliwa.

Nie używaj samochodu na krótkich trasach

Zimny silnik potrzebuje większej dawki etyliny, nawet do 20 litrów na 100 kilometrów. Dlatego warto pomyśleć, czy nie warto zadbać o swoje zdrowie i przejść się piechotą, jeśli masz do pokonania krótką trasę.

Powyższe metody nie wymagają nakładów finansowych, a mogą wpłynąć na stan Twojego portfela.

Zobacz również: Jak jeździć oszczędnie i ekonomicznie

5 myśli nt. „Poświęć 10 minut i oszczędzaj pieniądze

 1. Nie ma cudów z gówna bicza nie ukrecisz- auto musi spalac, ale po co kupowac zbyt duże auta jak sie wiecej jezdzi solo?
  No i miękka noga na gazie, to cały sekret!!! I jeszcze jedno , jak masz opanowany samochód z wiekszych górek , co najmniej 500m zjeżdzajcie na luzie – ja stosując to co powyżej napisałem zszedłem poniżej zuzycia podanego przez producenta o ok 20%!
  Szerokiej Drogi!

 2. „Zimny silnik potrzebuje większej dawki etyliny, nawet do 20 litrów na 100 kilometrów. ” Etyliny nie ma na rynku od lat 90-tych Była to benzyna z dodatkiem (C2H5)4Pb (czteroetylenku ołowiu). Obecnie na rynku dostępne są benzyny.

 3. Pingback: Ecodriving kluczem do oszczędzania | uniwerek.com

 4. Przeczytałem i zajrzałem do bagaznika mojego auta. Rzeczywiście trochę balastu się znalazło 🙂 Na wielkie oszczędności benzyny nie liczę, ale przynajmniej porządek zrobiłem.

  • Cieszę się, że przynajmniej tyle pomogłem.
   Sugeruję jeszcze żebyś ciśnienie w kołach sprawdził, a może przynajmniej trochę uda się zmniejszyć spalanie, zawsze można parę groszy na browarka przyoszczędzić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *