50% odliczenia podatku VAT na paliwo

W końcu się stało. Sejm zrobił coś dla przedsiębiorców i od 1 lipca 2015 roku można odliczać 50% VAT na paliwo do samochodów osobowych.

Nie jest to zbyt wiele, ale zawsze to sposób na niewielkie oszczędności dla zmotoryzowanych właścicieli firm. Mam nadzieję, że kiedyś nasza władza zrozumie, że do prowadzenia działalności niekoniecznie potrzebne są auta ciężarowe lecz również osobowe. I wtedy będziemy mogli odliczyć całość VAT. Bo niby dlaczego ciężarowe jest bardziej ‚firmowe’ i można odliczyć 100% podatku VAT?
Może kiedyś będziemy wszystkich traktować tak samo, a przepisy będą jasne i proste? Chyba trochę się rozmarzyłem i odbiegłem od tematu podatków 😉

Wracając do tematu, jak wynika to z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT będzie można odliczyć 50% podatku VAT za wydatki związane m.in. z nabyciem tych pojazdów, używaniem ich w ramach umowy najmu, dzierżawy oraz leasingu, nabyciem paliw do ich napędu, serwisowaniem, naprawą i konserwacją oraz nabyciem innych towarów i usług związanych z eksploatacją i użytkowaniem tych pojazdów.

Tyle komentarza w tej sprawie. Nie jest to blog o rachunkowości, więc tyle wystarczy. Jeśli potrzebujesz więcej informacji zgłoś się do księgowej (lub księgowego) lub biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *